نهمین آنالیز – تحلیل فینال نهم کاپ دی

behsan-planning-banner-09-450x450

 

تحلیل فینال تورنومنت نهم

محمد امین بهاری ـ مجتبی صمدی
نهمین فینال داغ تورنومنت های کاپ دی در یک جمعه ی سرد پاییزی برگزار شد و با حرارت خودش کمپ کاپ دی را گرم کرد ، جمعه ی گذشته شاهد یک فینال پر گل بودیم که در آن 8 گل به ثمر رسید که پنج گل سهم امین بهاری بود و سه گل سهم مجتبی صمدی .
نتیجه بیانگر تقابل دو گیمر تهاجمی ست که سطح نزدیکی داشته اند و بازی زیبایشان را فدای نتیجه نکرده اند ، با تماشای بازی می توان فهمید هر دو گیمر تمرکز بیشتری در خط حمله داشته اند و در فاز دفاعی به اندازه ی حمله وقت صرف نکرده اند .

تغییرات مجتبی صمدی :

بعد از این که تیم آنالیز کاپ دی این عبارت را نوشت : ” مجتبی بیشتر به نفوذ از جناحین علاقه دارد و به روبن متکی است ” ، مجتبی صمدی این گفته ی ما را انتقاد به سبک بازی خودش تلقی کرد و در صدد آن بر آمد تا سبک بازی خودش را تغییر دهد ، در حالیکه هدف ما فقط معرفی و شناساندن سبک او بود نه انتقاد .
مجتبی در این دوره سیستم خود را تغییر داده بود. او با عقب تر آوردن روبن او را به یک هافبک راست تبدیل کرده بود و سیستم کلی تیمش را تقریبا 3-3-4 می چید که بی شباهت به سیستم بارسلونا نیست ، علاقه ی مجتبی به بارسلونا باعث می شود او هم ترکیب و هم سبکش را به این تیم نزدیک کند ( اصرار بر حمل توپ و بازی زمینی و استفاده از سه هافبک وسط ، همگی نشانگر رگه هائی از تیکی تاکای گواردیولاست ) . در حالی که او در تورنومنت های گذشته بیشتر به 1-3-2-4 تمایل داشت و بازی مستقیم تر را به نمایش می گذاشت که مبتنی بر نفوذ از جناحین بود . حال قضاوت در مورد این که این تغییرات به نفع مجتبی بوده یا نه را بر عهده ی خود مجتبی می گذاریم اما آنچه مسلم است سبک جدیدی که او در پیش گرفته اصلا با گیم پلی Pes16 همخوانی ندارد زیرا باعث از دست دادن توپ می شود و به حریف اجازه ی ضد حملات را می دهد.
نکته ی دیگری که بایستی در مورد نایب قهرمان این هفته به آن بپردازیم ناکامی پی در پی او در فینال است ، مجتبی در هر دو تورنومنت قبلی به فینال رسیده اما موفق به کسب پیروزی نشده ، به نظر می رسد خستگی ذهنی که در اثر پشت سر گذاشتن مسیر های دشوار تا فینال پشت سر می گذارد عامل اصلی عدم موفقیت مجتبی در فینال ها باشد چرا که او اشتباهات زیادی در بازی فینال مرتکب می شود و هم چنین استرس در بازی نهایی هم می تواند از دلایل این رویداد تلقی گردد .

ماموریتی که در دو مرحله به انجام رسید ( قهرمانی امین بهاری ) :

امین بهاری که هفته ی قبلی او را به عنوان پدیده ی مسابقات معرفی کردیم این هفته توانست هدفش یعنی قهرمانی را به انجام برساند ، امین هفته ی گذشته توانست با صدر نشینی در گروه اکبر نوروزی خودش را مطرح کند ، اما در مرحله ی حذفی خیلی زود مغلوب پویا دل حامد شد ولی با حفظ انگیزه ی خودش این هفته تا فینال پیش آمد .
امین که تیم رئال مادرید را انتخاب می کند سبک ساده ای از فوتبال را بازی می کند که در عین حال بسیارتیز و برنده است ، دقت بالا و فرصت طلبی از ویژگی های بارز امین است . امین در مقابل حریف های دشوار با سیستم نا متعارف 3-2-5 بازی می کند ، سیستمی که به او اجازه می دهد علاوه بر بستن فضا ها در زمین خودی ، حریف را به جلو آمدن وادار کند و او را به دام ضد حمله گرفتار سازد . البته امین حتی در مواقعی که با 4 دفاع بازی می کند و بازی را بیشتر در دست خودش دارد هم تقریبا همین تاکتیک را اجرا می کند .
سبک حمله ی امین به گونه ایست که اغلب فضا های سمت چپ را برای حمله بر می گزیند و با رهبری رونالدو حملاتش را جلو می برد ، البته او روش های مختلفی را از چپ امتحان می کند :

1- کمک گرفتن از مارسلو برای پشتیبانی و ارسال سانتر های بلند ( استفاده از قابلیت سرزنی بیل و بنزما )
2- حرکات تخریبی خود رونالدو در محوطه ی حریف و ارسال پاس های کوتاه
3- سانتر های زود هنگام رونالدو ( early cross ، که از غافلگیری و عدم آرایش مناسب حریف در دفاع سرچشمه می گیرد.)
4- شوت های از راه دور رونالدو و یا هافبک ها

ویژگی ها و نقشه هایی که شمردیم و هم چنین پاس های اشتباه مجتبی ، زمینه ساز برتری امین در مقابل مجتبی شد ، اگرچه در مقاطعی مجتبی در جبران نتیجه موفق نشان داد اما حملات امین بسیار زهر دار تر بودند و استفاده ی مناسب از عمق دفاع حریف که نقطه ضعف مجتبی هم هست، پیروزی را برای محمدامین بهاری به ارمغان آورد .

 

نوشتن نظر

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

سایت :


8 + 1 =